Ինչպե՞ս հետ բերել Արցախը. Միքայել Սրբազան
«Ճշմարտություն» հաղորդաշարի հերթական թողարկումը վարում է Վարդան Սրտաշյանը։
Արդարությունը դառնալու է ապագա աշխարհակարգի հիմքը։ Արդարությունը ներկայի պահանջն է ու ապագայի սպասումը։ Այդպես է կամենում նաև հայը, արդար հայը։ Բայց մինչ այդ արդարություն պետք է հաստատվի մեր մտքերում, սրտերում ու հոգիներում, ընտանիքներում, մեր հանրային ու պետական կյանքում և համայն հայության միջավայրում։ «Արդար Հայ Եմ» նախագիծը այդ արդարությանը հասնելու երկար ճանապարհի առաջին փոքր, բայց հաստատուն քայլն է։
Արցախյան շարժման սկզբնավորման 38-ամյակ
Հայոց օրացույցում փետրվարի 20-ը նշվում է որպես Արցախյան շարժման մեկնարկի օր։ Օրվա խորհուրդը նշանավորված է Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի և Խորհրդային Հայաստանի վերամիավորման մասին Արցախի բնակչության ազատ և իրավական կամարտահայտությամբ։
Կալանք ընդդեմ հավատքի․ դիմում դատավորին Միքայել սրբազանի գործով
Սույն դիմումով խնդրում եմ Ձեզ՝ մինչ վերջնական որոշում կայացնելը հաշվի առնել մի շատ կարևոր հանգամանք ևս։ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը հանդիսանում է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բարձրաստճան հոգևորական, հովվում է Շիրակի թեմը։
Երբ իշխանությունը վախենում է Եկեղեցուց
Հայաստանի իշխանությունները իրավական քայլեր են ձեռնարկել՝ կանխելու Հայ Առաքելական Եկեղեցու բարձրաստիճան հոգևորականների մասնակցությունը փետրվարի 16–19-ը Ավստրիայի Սանկտ Պյոլտեն քաղաքում նախատեսված արտահերթ եպիսկոպոսաց ժողովին։
Հրանտ Դինքը և հայկական հարցը
Հրանտ Դինքը պոլսահայ լրագրող էր, հայերեն և թուրքերեն լեզուներով տպագրվող միակ ամսաթերթի՝ «Ակոս»-ի գլխավոր խմբագիրը: Նա Թուրքիայում այն եզակի հայ մտավորականներից էր, ով հայտնի էր իր անվախ ելույթներով, քաղաքական ամենախճճված խնդիրները մեկնաբանող համարձակ հոդվածներով։
Չլինենք անտարբեր
Սեպտեմբերի 29-ին, ժամը 15:30-ին լինենք Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի Ավան նստավայրում, քանզի Միքայել Սրբազանը ապօրինի կալանավորվեց իր եղբայրների և զավակների արյունով պահված հայրենիքի կորստի հետ չհամակերպվելու և ճշմարտությունը բարձրաձայնելու պատճառով: